Diskusná téma: Myrta obyčajná

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Pestuje a tvaruje Rudolf Fraštia

Myrta vyrástla z odrezku zakoreneného niekedy v roku 2000, rástol veľmi slabo ( to čo narástlo za 5 inokedy narastie za 1 rok), ale aj tak som mu v roku 2005 venoval pozornosť  - drát, korekcia tvaru a skrátenie budúceho kmeňa (obr.1). Štyri roky potom opäť voľne rástol a  miernymi korekciami bol udržiavaný jeho tvar. Stav na fotografii (obr.2) je z 07/2009 po odstrihnutí vzdušne zakorenenej časti koruny predstavujúcej dvojnásobok tejto zelenej hmoty. Následne (obr.3) mi nožnice a dráty pomáhali k novému tvaru ... pričom som trocha neuvážene odstrihol silnú vetvu na ostrom ohybe kmeňa vpravo, ktorá mi vo výslednom tvare (obr.4) nakoniec aj trocha chýbala. Avšak príroda je neskutočný čarodej ... asi po mesiaci to tam jednoducho začalo znova rásť (obr.5) myrta v mieste výrazného strihu vďačne prebúdza spiace púčiky - stalo sa. A po 4-och mesiacoch má koruna už "čitateľný" tvar (obr.6). 

Na jar 2010 bola presadená do misky - dosť ťažko sa preberala k životu, ale predsa "naštartovala"...k dnešnému dňu -06/2010 - vyzerá takto... (obr.7). Rok 2011 už bol rokom stabilného vývoja a popri zdravom raste koruny (obr.8) mi uniklo nenápadné, ale výrazné bujnenie machu na povrchu substrátu. Musel som  z neho časť odstrániť, lebo opticky misku dosť nevhodne zaťažil (obr.9). Po redukcii a pritlačení machu na minimálnu vrstvu sa dosť radikálne mení vizuálny efekt tohto krpca v miske.

Jeseň 2012 - koruna nabrala plný kompaktný tvar...takto prezimuje (obr.10).

Jeseň 2014 - nerobil som na nej okrem strihu a redukcie nových výhonkov žiadne iné zmeny jednak z dôvodu nedostatku času ale i závažnejšieho procesu prekonávania chlorózy po prezimovaní z minulého roku. Je takmer rovnaká, "stabilizovaná" a robí mi radosť (obr.11).

Kontakt

bonsai-mt rfrastia@gmail.com