2010 - bonsai-mt na Planinke

V malebnom lesnom prostredí obce Dechtice, v rekreačnom zariadení PLANINKA na úpätí Malých Karpát, sa v dňoch 18. - 20. júna 2010 uskutočnil Bonsai víkend s Walterom Paalom. Akcie, ktorú pripravil Bonsai klub Trnava, sa zúčastnilo viac ako 30 priateľov bonsajov zo Slovenska, Čiech i Maďarska. Z Martina sme prišli traja – R.Fraštia, J.Belička a S.Talapka. Hlavnou osobou stretnutia bol výborný nemecký bonsajista – Walter Paal, prítomnosti ktorého bol prispôsobený celý program. Po jeho dvoch prednáškach o osobitostiach tvarovania listnáčov a ihličnanov nasledovala ďalšia zaujímavá časť stretnutia. Walter hodnotil naše stromy, ktoré sme si priniesli na workshop:                                                                                        Rudo: priniesol a tvaroval cyprustek hrachonosný. Záhradné yamadori s hustým obrastom a adekvátne hrubým kmeňom. Z viacerých alternatív bola vybraná tá, pri ktorej sa zvýraznila prirodzená konicita kmeňa, vhodne oživená mŕtvym drevom. Walter ocenil kompaktnú, zapestovanú korunu s množstvom použiteľnej zelenej hmoty. Po tvarovaní cypruštek získal základný tvar k predpokladanému výzoru starého stromu.

                                                                                                    Jaro: borovica predstavuje ideálny materiál na tvarovanie – rastlina je dobre zapestovaná a adaptovaná na pestovateľské podmienky v miske. O kvalitnej starostlivosti svedčia aj mohutné letorasty – „sviečky“ na koncoch výhonkov.

Stano: Túto borovicu pestuje už viac ako 10 rokov. Od jej získania sa jej tvar príliš nemenil, výrazné ohyby kmeňa rastlina získala už v prírode. Práve zvlnený, zvláštne zatočený kmeň je tým, čo dodáva stromu osobitú atraktivitu. Možností výberu pohľadovej strany a celkovej koncepcie bolo viac, medzi nimi aj takáto.                                                                                                                                        

Nakoniec tvarovanie prebiehalo v literátskom štýle – bunjin, ku ktorému je strom hlavne svojím kmeňom predurčený.

                                                                                                                              A že to bola správna voľba potvrdil aj Walter, ktorý túto borovicu vybral ako najkrajší strom workshopu. Je to veľká pocta, výzva a záväzok do budúcnosti.

                                                                                                                                              Borovica pred a po prvom tvarovaní

                                                                                       Veľké poďakovanie patrí organizátorom výbornej akcie – Bonsai klubu Trnava, ktorí zvládli organizáciu na jednotku! Recept je jednoduchý – prijateľné ubytovanie a strava, príjemné prostredie a hlavne ľudia ochotní o bonsajoch nielen rozprávať ale aj priložiť ruku k ich tvorbe. Bolo to trochu iné ako u nás na Trusalovej, ale nemenej inšpiratívne a opakovania hodné. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie v roku 2011!!!