2004 Bonsai-môj priateľ

5. - 11. júla 2004. Výstava Martin, záhrada Turčianskej Galérie
 

Po šesťročnej prestávke sa v dňoch 5. až 11. júla 2004 uskutočnila naša ďalšia výstava bonsajov. Na rozdiel od tých predchádzajúcich sme  prvýkrát  vystavovali v exteriéri,   v   záhrade  Turčianskej galérie  v Martine. Tá nám poskytla vhodné miesto nielen z hľadiska lokalizácie v susedstve pešej zóny,   ale   aj   vďaka príjemnému prostrediu samotnej záhrady. 

 

 

Okrem prezentácie výsledkov našej práce mala výstava za cieľ podchytiť pestovateľov hlavne z regiónu severného Slovenska. Od začiatku roku 2004 sme na našej stránke avizovali možnosť voľného vystavenia bonsajov pre záujemcov z celého Slovenska. Trochu nás mrzí, že túto možnosť aktívne využili len dvaja kolegovia - Daniel Macík z Martina a Vladimír Kriško z Banskej Bystrice. Obom im srdečne ďakujeme aj za aktívnu pomoc pri inštalácii výstavy. Osobitne sa chceme poďakovať p. Vladimírovi Ondejčíkovi z Nitry. Poskytol nám bonsaje vysokej kvality, ktoré pútali zaslúženú pozornosť všetkých návštevníkov. Taktiež bonsajový materiál, ktorý bol počas výstavy na predaj, pochádzal z jeho Bonsai centra Nitra. No najviac nás p. Ondejčík potešil osobnou návštevou výstavy. Veľkým prekvapením nielen pre návštevníkov, ale aj pre nás samotných, bol čajový obrad, ktorý nám so svojou manželkou pani Alenkou predviedli priamo v záhrade medzi bonsajmi. Príjemné chvíle so šálkou výborného čaju v dlani iba umocnili originálnu atmosféru výstavy. Manželia Ondejčíkovci sa vďaka svojim aktivitám a kontaktom každoročne zúčastňujú mnohých výstav bonsajov po celej Európe i Ázii. Aj preto sme hrdí na ich slová uznania a chvály, ktorými ocenili našu prácu. Z hľadiska druhového zastúpenia sme vystavovali základné druhy našich pôvodných drevín, využívaných v bonsajovej tvorbe. Borovice, smrekovce, hraby, buky, javory predstavovali dominanty výstavy. Vhodne ich dopĺňala kolekcia mýrt, zemolezov a skalníkov, tešiaca sa už tradične mimoriadnej pozornosti návštevníkov. Myslíme si, že viac ako podrobné opisy vystavených exponátov prezradia nasledujúce fotografie.

  

      

Záujem verejnosti bol vysoký už od prvého dňa výstavy. Za sedem dní jej trvania ju navštívilo okolo 2000 návštevníkov. S takouto účasťou sme nerátali a príjemne nás prekvapila. Potešujúce boli hlavne stretnutia s kolegami, ktorí sa tiež venujú rovnakej záľube ako my. Zistili sme, že v Martine a najbližšom okolí je viacero bonsajistov, pestujúcich svoje stromy niekoľko rokov. Veríme, že aj vďaka nim sa okruh vystavovateľov na našej najbližšej výstave výrazne rozrastie. Pozitívne bol návštevníkmi prijatá aj naša stála prítomnosť na výstave. Každodenne sme odpovedali na mnoho otázok, pomáhali sme pri výbere misiek či náradia. Niekoľkokrát sme presádzali a tvarovali prinesené rastliny. Ak sme do posledného dňa pred výstavou nevedeli, aký bude jej priebeh, záujem o ňu a ako dopadne, výsledok nás potešil. 

                                                                                  A čo ďalej ? 

Každá nová výstava začína skončením tej predchádzajúcej, každá jej hodina v sebe skrýva dni a týždne príprav...Budeme radi, ak sa nám podarí zopakovať takú príjemnú akciu ako bola táto. Hoci ešte nič nesľubujeme, už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s vami...